Na mé facebookové stránce Zdravé fitness recepty najdete mnoho zajímavých receptů.
Pomáhám najít cestu k lepšímu životnímu stylu a harmonickému stravování! Hledáte inspiraci pro zdravější život? Trápí vás otázky ohledně správného jídelníčku, vztahu k jídlu, nebo celkového nastavení životního stylu? Jsem tu pro vás. Zdraví je cesta, kterou můžeme tvořit společně.
Účinky koření
Koření
Anýz: V kuchyni se používá jak do chleba, pečiva nebo koláčků, tak i do kompotů a nakládaného ovoce. Podává se při zánětech horních cest dýchacích. Máa afrodisiakální účinky. Dále pak uklidňující účinky na zažívací ústrojí.
Badyán: Chuť má podobnou anýzu. Má všestranné využití. Bývá často používán v čínské kuchyni, na pečivo, čaj, maso, drůbež.
Bazalka: Bazalka je jemně aromatická a bývá nejčastěji používána do rajčatových pokrmů, smetanových omáček nebo nudlí.
Chilli: Chilli jsou sušené lístky kajenského pepře, který chutná velmi ostře. Působí hřejivě a zvyšuje cirkulaci krve v těle.
Estragon: Estragon se výborně hodí do omáček, k houbám, do zeleninových salátů pro své silné aroma, které se plně rozvine až při tepelné úpravě, proto není doporučeno ho používat s jinými silně aromatickými bylinkami.
Fenykl: Fenykl působí proti nadýmání. Používá se k ochucení chleba a pečiva, hodí se i do jídel z hub. Při konzumaci několika semínek denně budete veselí, budete mít dobrou nladu a budete také pečovat o dobrý dech.
Houby Shitake: Houby Shitake se hodí do jemných omáček, dále do polévek, salátů - jsou makrobiotickou specialitou.
Hřebíček: Hřebíček působí antisepticky a tiší bolest, pomáhá při trávících potížích, nadýmání. Používá se do kompotů, punče, pečiva, rýže, polévek. Prošpikovaný pomeranč hřebíčkem pomáhá prý odpuzovat hmyz.
Kmín: Kmín se odedávna používá do chleba, na slané pečivo, na brambory, do zelí, na pečení. Odedávna se používá jako prostředek při potížích s trávením (jako čaj nebo likér).
Koriandr: Koriandr má intenzivní příchuť, proto se používá jen v malém množství. Přidává se do chleba, do pečiva, na pečení, najeněčí maso, brambory, ryby,...
Kurkuma: Kurkumě se také říká žlutý kořen. Je příbuzná zázvoru. Samotný kořen chutnal mdle, proto se začal míchat s jiným exotickým kořením a dodává jídlům žlutou barvu (v indické kuchyni),
Libeček: Libeček se také nazývá maggi koření. Používá se do polévek, na brambory, k zelenině, do vody při vaření brambor. Čajové směsi s obsahem libečku se užívají při zánětech močových cest a při nechutenství či nadýmání. Koupele v odvaru z libečku zlepšují prokrvení končetin a působí proti plísňovým onemocněním.
Majoránka: Majoránka má silnou a typickou kořeněnou chuť a aroma. Působí příznivě na funkci žaludeční sliznice, hodí se do mnoha pokrmů, zvláště s vysokým obsahem tuku jako jsou játra na různý způsob nebo pečeně. Také se hodí na brambory a do polévek. Nepoužívá se současně s oreganem. Nehodí se do zvěřiny a do hustých polévek.
Muškátový oříšek: Muškátový oříšek se používá ke kořenění jen v malém množství, hodí se do koláčů, do pečiva (do perníkového koření).
Pepř bílý: Bílý pepř se sklízí jako zralý plod, který se pak musí nechat namočený několik hodin ve vodě a teprve pak se suší. Pepř posiluje krevní oběh, pomáhá při nadýmání, nevolnosti a zácpě.
Pepř zelený: Zelený pepř je jemně aromatický a má mnohostranné využití. Skvěle se hodí k pečení. Používá se většinou celý, někdy může být lehce drcený k ochucení rybích a masitých pokrmů, ale především omáček a marinád.
Pepř černý: Černý pepř se sklízí nezralý, suší se, zrnka pepře se dají vařit přímo spolu s jídlem, ale před konzumací je z pokrmu raději vyndejte. Používá se k ochucení polévek, omáček, na maso,...
Rozmarýn: Rozmarýn je chutná, velmi aromatická rostlina, která se hodí na maso, rajčata nebo třeba cuketu. Má se vařit spolu s pokrmem, tak se nejlépe rozvine jeho aroma. Je považován za dobrý ,,babský" recept proti vyčerpání.
Saturejka: Saturejku lze použít do luštěninových pokrmů, do zeleninových polévek a k jehněčí pečeni. Je dobrý na žaludek.
Skořice: Skořice povzbudí, zahřeje, uklidní bolest. Je starým domácím prostředkem proti nachlazení, kašli, chřipce, při trávicích potížích. Účinek se zvyšuje se zázvorem. Mletou ji lze použít do pečiva, na posypání mléčné rýže nebo krupicové kaše.
Tymián: Tymián je příbuzný majoránky. S játry chutná velmi jemně. Jemně taky chutná s pečení (s omáčkou z červeného vína). Hodí se také k rajčatům a bramborám. Při přípravě se má přidat k pokrmu asi 10 minut před ukončením jeho přípravy a krátce se povaří.
Zázvor mletý: Mletý kořen zázvoru se hodně používá v indonéské a čínské kuchyni. Chutná dobře v pečivu, ovocných salátech, pečeném jablku, sladkokyselých pokrmech. Dá se použít i na maso. Účinné látky obsažené v oddencích optimálním způsobem ovlivňují procesy trávení v gastrointestinálním traktu. Zmírňují dyspeptické obtíže, jako je pocit plnosti a těžkosti po požití stravy, časté říhání, pálení žáhy, nadýmání, plynatost a nucení na zvracení. Zázvor také potlačuje příznaky spojené s kinetózou, jako je nauzea, studené pocení a závratě. Extrakt z oddenků zázvoru má rovněž inhibiční vliv na syntézu prostaglandinů a prostaglandinových endoperoxidů, jako mediátorů zánětu a vykazuje tak protizánětlivé účinky. Zázvor působí také jako účinné afrodisiakum.
Česnek medvědí: Medvědí česnek je příbuzný klasickému česneku, ale nemá tak silný účinek. Má jemně aromatickou chuť. Nejlepší využití je do polévek, omáček, na maso (není určeno pro děti).